101 idéer för konfirmandarbetet

  • 224 sidor
  • Utgiven: 2012
  • ISBN/Art.nr: 52635421

101 idéer för församlingens konfirmandarbete är en riktig plocklåda för dig som jobbar med konfirmander. Boken utgår från det konfirmandarbete som bedrivs i Lunds domkyrkoförsamling med namnet De 24 äventyren. Innehållet diskuterar övergripande frågor som församlingens prioriteringar, konfirmationsteologi och människosyn men bjuder också på en rad handfasta tips för upplevelsevandringar, packlista för läger och mycket annat. Här hittar du tips och förslag som du kan foga samman med era egna tankar, till ett upplägg som passar in i din församlings konfirmandarbete.

Fredrik Beverhjelm och Rickard Bonnevier utsågs, för sitt framgångsrika konfirmandarbete, till årets förnyare i Svenska kyrkan 2011. Fredrik Beverhjelm och Rickard Bonnevier står också bakom Konfirmandbibeln och Guide till konfirmandbibeln.